Skupina Úsvit

Jste zde

» Táborová základna

Táborová základna

Naši táborovou základnu naleznete v Královéhradeckém kraji, nedaleko pohádkového města Jičína. Železnice, ve které naše základna leží,je poklidné  městečko s dobrou výchozí pozicí na poznávání Českého Ráje. V nedalekém okolí jsou zříceniny starých hradů Bradlec a Kumburk. Na obzoru se rozpíná kopec Tábor s rozhlednou. Do Prachovských skal dojdeme vlastní silou po pár kilometrech a na výlety na vzdálenější Trosky či Hruboskalsko nás dopraví vláček. Pokud je takové vedro, že ani husté lesy nás neschovají, můžeme využít lesního koupaliště v Bradleci nebo Lomnici nad Popelkou a za zábavou jezdíme do jičínského aqua centra.

Základna má stálý charakter a rozpíná se v ovocném sadu hned pod městečkem. Naleznete zde zázemí v pevné kuchyni s jídelnou, kde se můžete za chladnějších večerů či dnů ohřát. Pokud zrovna nestojí stany (tábor) tak se můžete ubytovat v našem  srubu. Součástí základny je i technická budova, pevné záchody, koupelna, umývárna a travnaté hřiště.

A co o základně říkají lidé, kteří zde vyrostli?

Pro někoho jen travnatá plocha s jabloněmi, švestkami a ořechem. Pro někoho vyvolené místo ke konání akcí rozjasňujících dětské (a proto i vlastní) tváře. Někdo jej pamatuje i s pumpou, dřevěnou chajdou (či chajdami) a nepochybně s ohništěm. Nastaly časy, kdy člověk byl přírodě tak blízko a ta sama mu dávala potřebné. Vaření na ohni, mytí v lavoru, jen stan jako útočiště. A stan byl výborné místo. Stan jako koupelna (stan s vanou), stan jako jídelna (bezvadný velký stan alias mash), stan jako hnízdečko nejen pro unavené nohy a skrýš před nepřízní počasí.

Postupem času se tvář naší základny proměňovala. Spousta práce, kterou vidí jen málokterý, však práce dělaná s radostí a láskou. Technické zázemí se stávalo čím dál tím více komfortnější z pohledu civilizovaného světa. Pohled na nebe ale zůstával stejný; stále stejně nádherný. Pro někoho je (tedy už) základna v Železnici plac s pevnými budovami - kuchyní, jídelnou sloužící i jako společenská místnost či místnost pro zahřátí v nevlídných dobách, “Palubou” pro zázemí zdravotnické a v neposlední řadě koupelnou (se sprchovým koutem) a umývárnou - a vyhlazeným hřištěm. Ale pro většinu z nás nezapomenutelné místo s neuvěřitelnou atmosférou dodávající pořádný kotel síly a dobré nálady.